Řešení konfliktů

Diskuse s veřejností a místo pro její podněty a připomínky


Moderátor: Komise předsedajících

Pravidla fóra
Odpovědět
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 2556 poděkování
Dostal poděkování: 2719 poděkování

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od anonym2064 »

dejte nám zbraně.
vlastně není třeba, už máme forum. Na konfliktu založené a jen díky konfliktu zajímávé. Aspoň to tak často vypadá.
Logické členění řešení v rámci celého CFka nefunguje. Takhle totiž forum nefunguje. Jinde v diskuzi Ivo zmínil, že často reakce ostatních se dají předvídat. Tím se ale také často od věcného řešení spíš vzdalujeme. pohnutky diskutujících nejsou stejné, cíle často nejsou stejné. Zásadní otázky by imho nemuselo řešit celé forum, od toho přeci mezi sebou vybíráme ty, jimž dúvěřujeme, že určité řešení navrhnou že předžvýkaný návrh pak jen předhodí CFku k rozhodnému posouzení - hlasovaním/referendem.
Otázka užití veřejných peněz OFFTOPIC(musí zároveň odrážet náš programově zakotvený přístup k financování politických stran) do toho taky zapadá. Už známe velice dobře vyargumentovaná stanoviska jak pro, tak i proti. RVčko by tedy IMHO nemělo samo rozhodnout ale vyvolat jasné hlasovaní CFka.
Široký konsenzus je možná v některých otázkách na škodu, protože otupuje výsledný produkt. To radši ať pár lidí "znechuceně" odejde. Bez této ideové očisty bude partaj nečitelná a nevolitelná.
Někteří členi tápou a volají po něčem, co různě nazývají. Kodex, Hlavní nosná idea, pro někoho je to pravolevé začlenění. I to by IMHO mělo být jasně dané a srozumetilné jak novým členům, tak i voličům. Opět bez nadměrného alibistického přihlížení k všeobecnému konsenzu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 2):
Maria.Vasickova, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 2959 poděkování
Dostal poděkování: 684 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Vážení a ostatní, jsem pro Vás přeložil kus s jedné knihy o konfliktech. Je to kniha "Konfliktologije" od pana Orljanskeho V. S. Ke stažení v PDF je tady, ale v ukrajinštině:
http://www.studmed.ru/orlyanskiy-vs-kon ... f94ac.html

Omlouvám za chyby v překladu ale text byl natolik zajimavy, že pro potřeby PO věnoval tomu cely den:

1. Konflikt - jak fenomén sociálních jevů.

Vývoj každé společnosti je složitý proces, který probíhá přes vznik, vývoj a řešení
různych rozporu. Mezitím samotná přítomnost rozporu - ještě neni konflikt, a je možné, že ten rozpor také nikdy zase netransformuje do konfliktu. Velkou chybou je jejich identifikace současně jen jako konflikt a stejně jejich pozicirovani do opozici. Pro transformaci rozporu do konfliktu by mělo dojít k řadu faktorů, spojeni kterých, transformuje rozpor do otevřené konfrontace. Je důležité vzít v úvahu, že pro transformace je třeba kombinace všech faktorů dohromady. Podíváme se na ne. Za prvé, konflikt je možný pouze mezi dvěma nebo více stranami. V počátečním vývoje konfliktu, musí dojit k jasné polarizaci zájmů (postojů) zúčastněných stran s ohledem na předmět sporu. Za druhé, potřebujeme přesné určování nedostatku a omezení schopnosti dostát se ke svým potřebám ze všech stran. Za třetí, konflikt vzniká, pokud se strany snaží realizovat své vlastní zájmy na úkor svých soupeřů. To znamená, že konflikt je projevem subjektivních a objektivních rozporů v konfrontaci mezi zúčastněné strany.

Každý konflikt, který vzniká v sociálním prostředí mezi lidmi, je sociální v nejširším slova smyslu. Strany účastnící sociálního konfliktu, mají jasné sociální zájmy, implementace (realizace) kterých naráží na odpor protistrany.

Jeden z druhu sociálního konfliktu, v úzkém slova smyslu, je konflikt v sociální oblasti.

Relevantní je dnes otázka priority, primát sociálního nebo individuálneho. Debata a diskuse o této problematice je stále v plném proudu, ale skutečný život se neúprosně ukazuje nemožnost zobrazení v "čisté" podobě žádnou s bipolarnich pozic: individualismus, doplňuje se ruznymy formy spolupráce a týmová spolupráce přispívá k osobnímu rozvoji

Sociální konflikty v užším slova smyslu je boj sociálních komunit s protichůdnými zájmy na dominanci nebo zlepšení jejich sociálního postavení.

Sociální status jako předmět sociálního konfliktu, je uznávaný a legitimní pojem v společnosti ktery definuje místo, které sociální komunity a její zástupci se v daném sociálním systému mají. Zdroj konfliktu v této situaci není sám status jako takový, takovy status má každý člen společnosti. Konflikty vznikají ze vzniku nerovnosti v sociálním stavu systému, pokud systém vytváří umělé překážky, které brání členům z nižším statusem získat vyšší status. To je skutečná sociální nerovnost. Podobná situace může být považována za obecnou podmínku pro existenci sociálního konfliktu, a všechny zákony, které upravují jejich vznik a vývoj.

Prozkumame povahu konfliktu. Nejběžnější chápání konfliktu je výklad navrhovaný americkým vědcem Lewisem Coserem, autorem "The Functions of Social Conflict (1956)". Takže podle něho, konflikt lze pochopit jako boj za hodnoty a nároky na určité sociální postavení, moc, nedostatek materiálního bohatství; boj, ve kterém cíle stran je neutralizace, poškození nebo zničení nepřítele.

Proto musíme považovat konflikt jako boj mezi dvěma nebo více skutečnými lidmí, skupiny nebo organizací, bez ohledu na následky, a taky používanými metodami a technikami. Zároveň musíme mít na paměti, že rozpor nemusí vždy vést ke konfliktu. Aby rozpor transformoval do konfliktu, musí jasně pochopit v čem je odlišnost zájmů, neslučitelných cílů pro každou stranu, která, na oplátku, by měla stanovit ochotu stran realizovat konkrétní opatření k jejich provedení.

Aby pochopit podstatu konfliktu, je třeba jasně rozlišovat mezi konfrontaci a odporem, protože existuje celá řada společenských akcí, kde je konfrontace, ale nejsou konflikty. Mezí takové společenské jevy patří různé formy a typy hospodářské soutěže a konkurence v hospodářské oblasti. Externě, zde můžeme vidět některé prvky konfliktu, jako je střet protichůdných zájmů, nedostatek oceněni, konfrontace.

Především, každá soutěž zpočátku vyžaduje předem dohodnutých pravidel, na základě kterych je realizována. Soutěžící předem seznámeni s nimi a bez donucení snaží se je dodržovat při své účasti v ni. Toto může být viděno jako hlavní rozdíl mezi soutěži a konfliktem.

Dalším faktorem, který by měl být splněn je dobrovolnost účasti v takových soutěžích různými subjekty, které mohou, opět podle předchozích pravidel, ne brát v ni účast nebo od nich odstoupit v průběhu akce. V průběhu těchto událostí konfrontace ne přerůstá do konfliktu, a agrese do nepřátelství. Pokud ale existují porušování podmínek dříve diskutovaných, to už nemluvíme o závodu nebo soutěži, a důvody pro taková porušení, je potřeba hledat v jiné rovině.

Pod pojmem konflikt, se rozumí objektivně existujícího nebo vymyšlená záminka (příčina), která způsobila neshody mezi stranami. Každá strana konfliktu má zájem na řešení tohoto problému ve svůj prospěch a za rádi toho připraveni se přistoupit ke konfrontaci.

Konflikt může mít hlavní objekt, který ale může v sobě mít několik součásti. Příkladem takových objektů může byt trvale rodinné a dlouhodobe časové etnické a konfesijní konflikty.

Předmětem sporu jsou materiální a duchovní hodnoty, které se snaží ovládnout strany konfliktu. Předmětem konfliktu mohou sloužit jako prvky hmotného světa a také sociální reality, když jsou na křižovatce zájmů sociálních aktérů.

Předmětem konfliktu - je vždy nějaký vzácný zdroj (resurs), takže v případě, že je možnost kompenzovat tento nedostatek zdrojů, v mnoha případech, tam je skutečná příležitost k odstranění problému konfliktu.

Musíte mít na paměti možnost tzv. bezpředmetnyh konfliktu, jsou-li obě strany usiluje o kontrolu nad ničím. Příkladem může mohou byt intelektuální konflikty. Mnoho příkladů takových konfliktů, které vidíme v morální oblasti sociálních vztahů.

Předmětem sociálních konfliktů jsou sociální formace, nejprve ale je třeba mluvit o velké formace.

Účastníci dlouhodobých sociálních konfliktu vždy konkrétní jedince, kteří jsou propojeny společnými zájmy či postavením. Příslušnost k sociální skupině konkrétního jedince stáčí aby on stal skutečným nebo potenciálním účastníkem v každém sociálním konfliktu. V souhrnu sve rozmanitosti v jednotlivých akcích a činností dochází k realizace společných cílů a postojů. Souhrn jednotlivých konfrotací neznamená že je ignorovana vůle a iniciativa jednotlivců, protože celkový boj se vždy skládá z jejich celku (dohromady).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Sirko za příspěvky (celkem 3):
Maria.Vasickova, Tomas.Klapka, Karin

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2007
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 935 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Už se vyjádřili všichni, co se vyjádřit chtěli? Nebo by chtěl ještě někdo odpovědět na otázku:
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Aktuální souhrn je zde: https://www.pirati.cz/systemy/konflikty

prostřednictvím předsedajícího mi polibte prdel! you'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 379 poděkování
Dostal poděkování: 449 poděkování

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Tomas Klapka píše:Už se vyjádřili všichni, co se vyjádřit chtěli? Nebo by chtěl ještě někdo odpovědět na otázku:
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Aktuální souhrn je zde: https://www.pirati.cz/systemy/konflikty
Doplnila bych, na základě Ivanova překladu: Předmětem konfliktu - je vždy nějaký vzácný zdroj (resurs) => Není o co usilovat, není důvod usilovat.

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2007
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 496 poděkování
Dostal poděkování: 935 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Maria Vasickova píše:Doplnila bych, na základě Ivanova překladu: Předmětem konfliktu - je vždy nějaký vzácný zdroj (resurs) => Není o co usilovat, není důvod usilovat.
Jakým způsobem je to odpověď na položenou otázku? :)

prostřednictvím předsedajícího mi polibte prdel! you'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 379 poděkování
Dostal poděkování: 449 poděkování

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Tomas Klapka píše:
Maria Vasickova píše:Doplnila bych, na základě Ivanova překladu: Předmětem konfliktu - je vždy nějaký vzácný zdroj (resurs) => Není o co usilovat, není důvod usilovat.
Jakým způsobem je to odpověď na položenou otázku? :)
Formulování, konkretizování, definování zdroje nebo jádra problému, rozporu, potažmo sporu a z toho plynoucího konfliktu.

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 2959 poděkování
Dostal poděkování: 684 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Ty ale začínající burokrate nedáš pokoj ;)
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Když vidím konflikt, začínám zkoumat co o tom vím, a když zjistím že nic beru do rukou počítač a začínám hledat informace aby doplníte bila mista ve svěm vzdělaní, protože většinou konflikty vznikají ne na základě té nebi jiné záminky, ale na základě systémového selhání. Tak chci pomoc sve partaji poučit se a zapojit do nápravy tech příčin od kterych vznikají konflikty. Vím ale vím předem kam tato otázka míří, takže proti zavedení funkce nějakého mědi autora nemám nic proti, ale oni nerostou na stromě, stejně jak i povědomí ostatních v partaji. O základních problémech v straně už jsem vyjadřoval a neni to teď temnou teto otázky. O samotném pojetí konfliktu je dost různych názoru a jak říká staré arabské přísloví: "Kolik ne opakuj slovo cukr, cukr, ve rtu sladší nebude". Aby vyřešit problem konfliktnosti jedné ankety nestačí, je to problem, kteřy vyžaduje hlubšího vniknutí a osmyšlení. Pak je na požadi nějaký zásah, tak je to jen štujchnuti do neba. :fet:
EDIT: omlouvám se všem, komu vadí v mojich příspěvcích gramatického chyby, píšu z mobilu a ne opravuji to, na rozdíl když něco tlumočim a je to pro účely dlouhodobého použití :fet:
Naposledy upravil(a) Ivan.Sirko dne 30 bře 2014, 22:31, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Sirko za příspěvek:
Tomas.Lastuvka

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 2959 poděkování
Dostal poděkování: 684 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Tak ještě něco ke konfliktologií, tady sbírka materialu v ruštině, je tam v čtvrtém rozdílu prace:
Н. Гришина. ОБУЧЕНИЕ ПСИХОЛОГИЧЕСКОМУ ПОСРЕДНИЧЕСТВУ В РАЗРЕШЕНИИ КОНФЛИКТОВ
N. Grishin. VZDĚLÁVÁNÍ Psychologickemu zprostředkování v vyřešení konfliktu.
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Ps ... ikt/18.php

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 36048
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 10819 poděkování
Dostal poděkování: 8772 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas Klapka píše:
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Říkám to sice s trochou nadsázky, ale ... :D

Já vyjdu s každým a s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Snažím se tedy jednat s každým slušně a věcně. Ovšem jsou lidé, kteří mají dlouholeté životní zkušenosti (opačné než já), podléhají předsudkům, jsou "věřící" (nábožensky, politicky, nebo jinak ideologicky) a s těmi mnohdy není možné se dohodnout na kompromisu. Nezbývá pak, než s nimi "vyběhnout", tedy slušným a čestným způsobem je "převálcovat". Typickým příkladem je třeba Svědek Jehovův. Stane se mu těžký úraz a já ho mohu zkoušet přesvědčit o nutnosti transfuze krve. Ovšem pokud tvrdošíjně odmítá, nezbývá, než ho nechat chcípnout. Konflikt vyřešen. :twisted:

Při řešení sporů s agresivními, ale jinak hloupými osobami pomáhá, když ze sebe člověk udělá většího blbce, než je protivník. Pak ho kladením jednoduchých otázek dovedete k tomu, že začne sám sobě protiřečit a nakonec je po vašem. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Helena.Jarolimkova, Petra.Kopecka

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Helena.Jarolimkova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2490
Registrován: 26 dub 2013, 08:06
Profese: Anarchista
Dal poděkování: 1128 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování

Re: Řešení konfliktů

Příspěvek od Helena.Jarolimkova »

Petr Vileta píše:
Tomas Klapka píše:
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Říkám to sice s trochou nadsázky, ale ... :D

Já vyjdu s každým a s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Snažím se tedy jednat s každým slušně a věcně. Ovšem jsou lidé, kteří mají dlouholeté životní zkušenosti (opačné než já), podléhají předsudkům, jsou "věřící" (nábožensky, politicky, nebo jinak ideologicky) a s těmi mnohdy není možné se dohodnout na kompromisu. Nezbývá pak, než s nimi "vyběhnout", tedy slušným a čestným způsobem je "převálcovat". Typickým příkladem je třeba Svědek Jehovův. Stane se mu těžký úraz a já ho mohu zkoušet přesvědčit o nutnosti transfuze krve. Ovšem pokud tvrdošíjně odmítá, nezbývá, než ho nechat chcípnout. Konflikt vyřešen. :twisted:

Při řešení sporů s agresivními, ale jinak hloupými osobami pomáhá, když ze sebe člověk udělá většího blbce, než je protivník. Pak ho kladením jednoduchých otázek dovedete k tomu, že začne sám sobě protiřečit a nakonec je po vašem. :D
Je fakt, že je pro mě obdivuhodné s jakým klidem a nadhledem diskutuje a odpovídá na všetečné a někdy i útočné a zlomyslné invektivy Petr Vileta... Sice se mi už snažil vysětlit, že je lepší vyjít s každým, ale na to já nemám...

Klidně dávám k dispozici a k rozboru a diskuzi a jako učebnicový příklad a já nevím co ještě SAMA SEBE. Myslím, že mě tu už kdekdo zná a můžete se na mém příkladu trénovat a diskutovat a polemizovat - opravdu mě to nevadí. Vám to pomůže a mně, doufám, také....Jen Vás žádám - neosočujte mě osobně. Berte mě jako konkrétní příklad toho, co je podle Vás dobře a co je špatně. Dík.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena.Jarolimkova za příspěvek:
Petr.Vileta
Odpovědět

Zpět na „Veřejná diskuse“