Stránka 1 z 8

Řešení konfliktů

Napsal: 27 bře 2014, 23:31
od Tomas.Klapka
Konflikty budou vznikat vždy, protože jsou znakem vývoje. Bez konfliktů bychom ustrnuli. Můžeme však nastolit procesy, které budou konflikty eliminovat v zárodku.
Stačí si domluvit několik obecných zásad a doporučení (systém), které může využívat každý. Systém pro řešení konfliktů si vytvoříme podle potřeb všech, kteří ten systém budou chtít používat a budeme jej neustále dolaďovat podle dalších lidí, kteří se do systému přidají.

Začneme tím že každý (kdo má zájem konflikty řešit) napíše, které věci jemu osobně pomáhají při řešení konfliktů (obecně, nejen ve straně):
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni? Co vám při řešení konfliktů funguje? Co je vám příjemné? Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Stránka: https://www.pirati.cz/systemy/konflikty

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 27 bře 2014, 23:34
od Tomas.Klapka
Mě při řešení konfliktu funguje například
zjistit si ke konfliktu maximum informací
zjistit názory účastníků konfliktu
emocionální pohoda
přidávejte další věci, jak vás napadnou ;)

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:09
od Helena.Jarolimkova
CO TO JE KONFLIKT?
Jiný názor nebo osobní (ať slovní či písemný- virtuální) atak?
DISKUZE NENÍ KONFLIKT, ale naopak otevírání dalších obzorů....
Co v případě konfliktu děláte a s čím jste spokojeni?
Snažím se, aby protistrana konfliktu reagovala věcně na konkrétní rozkouskované jednotlivé body. Snažím se, aby se emocionálně reagovalo jen chvíli (je to taky důležité pro poznání stavu toho druhého), ale je nutné (v případě cíle se domluvit), aby to bylo jen pro poznání důležitosti a ne pro atmosféru celé konfliktní diskuze...OFFTOPICTady to ale nějak nefunguje, jinde jo...
Co vám při řešení konfliktů funguje?
Odstup, citová absence, nezájem o výsledek.....
Co je vám příjemné?
Když má někdo stejný názor jako já a dokáže ho říct nahlas při konfliktu, agresivita (obrana) se tím pádem zmenšuje a není tak nutná pro "přežití"...
Když začne být protistrana ochotná poslouchat, vyslechnout celý problém, celé vysvětlení....
Jaké ze současných reakcí na konflikt vám vyhovují?
Slušnost, věcnost, ale zájem, zjistit VĚCNÝ názor účastníků ....

Maximum informací - ano, ale to je velmi relativní množina ;–) u každého jinak
emocionální pohoda - ........? mluvíme o konfliktu nebo o diskuzi? ;-) ;-)

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:24
od Ivan.Sirko
Konflikt (z lat. confligó, conflictum) je srážka či střet dvou nebo vícerých, do určité míry se vylučujících nebo protichůdných snah, sil, potřeb, zájmů, citů, hodnot nebo tendencí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Konflikt
Konflikt vzniká, když dvě a více stran (osoby nebo skupiny osob) tvrdí, že mají právo na omezené zdroje nebo na jistý způsob jednání, které může být protichůdný k právům nebo touhám ostatních, nebo svým jednání přímo porušují práva či zájmy skupin ostatních. Řešení konfliktů je pak oblast psychologické mediace (zprostředkování), která má za cíl vzniklou neshodu vyřešit k co nejvyšší možné spokojenosti všech zúčastněných stran.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C5 ... likt%C5%AF

Literatura:
EGGERT, Max A.; FALZON, Wendy. Řešení konfliktů : Portál, 2005. 112 s. ISBN 80-7367-011-9. S. 55-56.
PLAMÍNEK, Jiří. Řešení konfliktů a umění rozhodovat : 1994. 198 s. ISBN 80-85794-14-4.
http://uloz.to/xitLXVd/reseni-konfliktu-pdf

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:31
od Tomas.Klapka
Helena Jarolimkova píše:CO TO JE KONFLIKT?
Každý jedinec má nějaké potřeby, které musí uspokojovat, aby se cítil dobře. Některé potřeby jsou sociálního charakteru a tak se sdružujeme v různých soc. skupinách (manželský pár, rodina, přátelé, škola, skupina na sociální síti, politická strana, pracovní skupina k bodu programu...), protože ty skupiny poskytují zdroje k uspokojení těch potřeb.
Pokud skupina, ve které se účastní, neposkytuje zdroje, které by od té skupiny očekával, pak vzniká konflikt, který se buď vyřeší, přehlíží a nebo ten člověk skupinu nakonec opustí. :)

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:36
od Ivan.Sirko
A tady je zajímavá multimedialni přednáška s obrazkama a grafy:
http://www.diakonievsetin.cz/res/data/0 ... 1319190729

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:37
od Maria.Vasickova
Kdy dochází ke konfliktům? Myslím, že v okamžiku, kdy vkládáme do problematiky emoce.Osobně vnímám emoce jako reakci na to, čemu nerozumíme.Nemyslím, žebychom nechápali problematiku, ale nechápeme jak je možné, že se někdo může na věc dívat jinak, než jsme schopni sami.
Takže ano, konflikty budou vznikat dokud budeme podléhat emocím. Dokud nepochopíme co nám brání přijmout jinou myšlenku, než tu, které jsme porozuměli. Ten konflikt vzniká v nás a emoce jsou jeho produkt. Otázkou je, jak porozumět myšlenkám jiných? Můj recept je - nebránit se jim, ale uvažovat o tom, co mi na nich vadí. A pak si to odpustit, protože jsou to obvykle negativní věci, co si uvědomíme 8-)

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 00:43
od Helena.Jarolimkova
Pokud skupina, ve které se účastní, neposkytuje zdroje, které by od té skupiny očekával, pak vzniká konflikt, který se buď vyřeší, přehlíží a nebo ten člověk skupinu nakonec opustí. :)
Téměř dokonale napsáno - definováno..... Kdo je autorem, Ty Tomáši?

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 01:11
od Tomas.Klapka
Helena Jarolimkova píše:
Pokud skupina, ve které se účastní, neposkytuje zdroje, které by od té skupiny očekával, pak vzniká konflikt, který se buď vyřeší, přehlíží a nebo ten člověk skupinu nakonec opustí. :)
Téměř dokonale napsáno - definováno..... Kdo je autorem, Ty Tomáši?
Nevím, jestli to takhle ještě někdo někde definoval.
Vychází to z vědomostí a zkušeností, které k tomu poslední dobou vyhledávám a získávám, zvláště z Nenásilné komunikace ;)
Maria Vasickova píše:Myslím, že v okamžiku, kdy vkládáme do problematiky emoce.
Emoce se podle mě dají chápat jako signály o naplněných nebo nenaplněných potřebách (cítím se sytý = mám naplněnou potřebu potravy, cítím se osaměle = nemám naplněnou potřebu lásky, komunity, společenství).
Pokud porozumíme emocím, pak můžeme pochopit, jaké jsou za nimi potřeby a motivy. A to jak ve vztahu člověka k sobě samému, tak ke druhým.

Další dobrá věc pro řešení konfliktů tedy podle mě je
empatie - schopnost porozumět pocitům a potřebám, které jsou těmi pocity vyjadřovány
Helena Jarolimkova píše:emocionální pohoda - ........? mluvíme o konfliktu nebo o diskuzi?
pokud chci konflikt vyřešit, pomáhá mi ty emoce na chvíli kontrolovat - zamyslet se empaticky k sobě a vyřešit si akutní potřeby, nebo si je alespoň uvědomovat, když je nemohu zrovna teď uspokojit, a tak být schopen ty emoce trochu mírnit a nebo rovnou úplně filtrovat. Pak teprve je člověk schopen empatie k ostatním :)

Re: Řešení konfliktů

Napsal: 28 bře 2014, 01:18
od Maria.Vasickova
Tomas Klapka píše: Pokud skupina, ve které se účastní, neposkytuje zdroje, které by od té skupiny očekával, pak vzniká konflikt, který se buď vyřeší, přehlíží a nebo ten člověk skupinu nakonec opustí. :)
A může být, že pochopí, že ten konflikt je jeho sebereflexe a setrvá, pokud chce být užitečný, protože ve výsledku si uvědomí, že "očekávání je období před porodem, tudíž není co očekávat, pokud nejsme těhu" ;)