David.Novak píše: ↑24 lis 2021, 16:05
Nehodlám trávit svůj čas flamewarováním s trollem, jehož odpovědi se omezují jen na ad hominem. Takže sem hodím poslední reakci na @kmikal
Vakcinace nezaručuje kolektivní imunitu. Je to prokázané praxí a také studiemi klesání protilátek vyvolaných vakcinací. Je problém, že tato imunitní odpověď je individuální a v současnosti je její účinnost neprozkoumaná. Resp. vstupuje do toho ještě faktor nových mutací viru. Nicméně pokud má vakcinace zaručit bezinfekčnost, pak musí být navázána buď na zkoumání protilátek jednotlivce, nebo potom obecně omezená na jakési minimum, kdy je ta bezpečnost zaručená. Řetěz je tak silný jak jeho nejslabší článek. Máme-li tu případy nakažení nebo infekčnosti (což je také velká neznámá, jak je infekčnost a schopnost se nakazit provázaná...) po 3 měsících od dokončení vakcinace, pak prostě nemůžeme dále hrát hru na Tečku, tedy kolektivní imunitu s lidmi naočkovanými před 10 měsíci.
Obecně se nyní mluví o přeočkování po 5 měsících. Pokud mají být do pokusu s kolektivní imunitou zahrnuti i lidé, kteří statisticky nepředstavují významný podíl v zatížení nemocniční péče, pak musí být velmi důkladně vysvětlen přínos jejich vakcinace, protože zde mluvíme o pravidelném podávání farmak vícekrát do roka, která jsou bez dokončených klinických studií. Na důvěryhodnosti nedodá ani např. to, když po X měsících vakcinace přistoupí dvě velmi rozvinuté země k názoru, že pro skupinu < 30 nedochází u určitých vakcín k převaze výhod nad nevýhodami (rozuměj hrozícími vedlejšími účinky)
https://www.reuters.com/business/health ... 021-10-06/
Další paradoxem je logický kolotoč "očkování funguje ale vlastně nefunguje ale vlastně funguje".
Pokud tvrdíte, že očkovaný může být nakažen neočkovaným, pak implikujete, že očkovaný vlastně není dostatečně chráněn.
Zároveň ale chcete tvrdit, že lidé se mají očkovat, aby si vytvořili komunitní imunitu, tedy že očkování zajišťuje ochranu před nakažením a infekčností.
V tomto případě se bavíme o zachování dalších pilířů boje s pandemií - tedy testování, omezení sdružování lidí, osobní ochrana dýchacích cest.
Tato argumentace docela zavání binárním pojetím problému... buď funguje vše, nebo nic. Buď je očkovaný bezinfekční nebo je to celé k ničemu.
Imunitní systém starých a nemocných lidí je slabší a u většiny vakcín mají slabší odpověď imunitního systému. Jejich vakcinace tak není samo o sobě řešením a musí být doplněno o opatření další, jnak budeme mít opakovaně zaplněné nemocnice na neúnosnou míru.
My tady nehrajeme o stoprocentní efekt a bojujeme o každé procento snížení rychlosti šířrní. Zatím to vypadá, že očkovaní jsou infekční méně a kratší dobu. Vyvstává otázka, do jaké míry dokáže všeobecná vakcinace snížit rychlost šíření viru. Dnížení rychlosti šíření o pětinu by po většinu pandemie bylo dostatečné aby se zabránilo exponenciálnímu růstu případů. Snížení o polovinu by pak znamenalo nasazování dodatečných opatřebí jen během nejhorších měsíců.
Zároveň efektivita očkování u kategorie pod 60 let, v prevenci dostání se na JIP je okolo 90% a s číslem aktuálních hospitalizací by to znamenalo o cca 300 méně JIP pacientů jen za poslední 3 týdny. Dalších 500 v kategorii 60+. Za toto časové období bylo necelých 1900 hospitalizací na JIP celkem. To vůbec není malé snížení a i u mladších ročníků by to mělo velký efekt. (Data z https://www.covdata.cz/cesko-vek.php)
Pokud so shrnu, na základě nyní dostupných dat, tak kdyby byli všichni očkovaní, bylo by zaplnění JIP poloviční oproti nynějšímu stavu, počet úmrtí nějspíš ještě nižší a to do těchto čísel není započteno nejspíš poměrně výrazně nižší průměrný počet lidí, který očkovaný infikovaný člově nakazí, což mý potenciál ve velkém zamezit rychlým a velkým vlnám pandemie.
Pokud nadřazujete testování a omezení sdružování lidí povinnému očkování, pak se domnívám, že obojí je dražší a svobodu více omezující řešení, které navíc přínáší mnohem menší efekt.