Švýcarský model přímé demokracie - proč ne, o tématech, které se skutečně týkají celé dané hlasující komunity. Ostatně i na tomto fóru se projevují náznaky přímé demokracie (zatím u nedůležitých detailů, ale přeci).Radek Pilát píše:Základem úspěchu je a musí být:
- hlavní cíl = přímá demokracie technicky zajištěná moderními technologiemi (např. švýcarský model)[/b]
Ale s tou elektronickou demokracií bych byl tedy dost opatrný. Ono je těžké např. současně zajistit anonymitu a soukromí a "permanentní referendum", kterého nutně většina obyvatel nemá čas, energii ani chuť se účastnit, také není asi optimální řešení.
Obecně příliš velký důraz na přímou demokracii a zejména přímou elektronickou demokracii vidím jako psychologický problém u některých lidí, kteří sami sebe vidí jako ty, kteří jediným kliknutím myši rozhodují - a současně věří, že každý další racionální člověk se přece rozhodne jako oni, nebo aspoň většina, takže v té přímé elektronické demokracii budou na té "správné straně", přeci. Jenže ouha. Tak jednoduché to není. Elektronická přímá demokracie může velice rychle zdegenerovat z modelu, kdy my pohodlně rozhodujeme o všem naopak do modelu, kdy systém masivně a rychle rozhoduje o nás - a navíc, jako artefakt ten systém v podstatě zjišťuje dodatečné údaje o tom jak kdo hlasoval, apod.
O vážných věcech bych nejen nerozhodoval elektronicky, ale možná ani ne pohodlným hlasováním ... jsou věci, o kterých by fakt měli rozhodovat jen ti, kteří si fakt dali práci něco pro to udělat, aby mohli rozhodovat... no a protože nahradit demokracii "trhem s hlasy" nechceme, tak... no, dojít pěšky do volební místnosti aspoň poskytne dost času na to opravdu si promyslet, koho chci volit, že. To samé švýcarské hlasování na náměstí...
(Některé ankety např. na iDnes mě trochu děsí... kdyby toto bylo skutečně závažné lidové hlasování, stejně snadné, stejně umožňující rozhodnutí během pár vteřin... kterého za minutu už lidé mohou litovat.. nevím, nevím....)
Každopádně americký příklad ukazuje, že když už elektronická demokracie, tak ROZHODNĚ jen na bázi open source software, pod veřejnou kontrlou - rozhodně pro toto není vhodný proprietární software. A když už sofistikovanější hlasování, tak zvážit jiné modely než jen pro/proti, ano/ne ... ale třeba to chce nějaké řazení alternativ od nejpřijatelnější po nejméně přijatelnou, takže systém může snadno vypočítat co je nejpřijatelnější kompromisní návrh a extrémy se neprosadí (zatímco dříve by takovéto výpočty byly příliš složité, a systém často dává průchod extrémním stanoviskům...)