Petr.Vileta píše: ↑27 črc 2024, 14:56
qnx píše: ↑27 črc 2024, 14:38
Petr.Vileta: Ano, Rusko ukradlo hodně velký kus území a krade další. Ukradlo i spoustu nemovitostí a movitostí na ukradeném území, ukradlo i nerostné bohatství. V tom se shodneme. Neshodneme se v tom, že krádeže někoho jiného omlouvají krádeže naše. Naše krádeže z nás dělají úplně stejné zloděje. Stydím se za zlodějskou EU.
Rusko ukradne obilí, prodá ho, utrží ruble nebo dolary, ale zároveň má v evropských bankách nějaké peníze z dřívějška. Tedy EU zabaví tyto peníze a předá je okradené Ukrajině. To není krádež, to je buď kompenzace, nebo reparace. 
No jo, reparace se většinou vyjednávají během příměří, po ukončení nepřátelských akcí, jako podmínky následného míru (viz Versailles po 1.světové válce, kde ty podmínky Němce dost naštvaly, jak se ukázalo)
Zajímavý je pohled s odstupem času na 2.světovou válku, kdy velkou roli hrála neutralita Švýcarska a jeho bank a neutralita Švédska coby zdroje kvalitní železné rudy. Německo sousedilo s oběma neutrálními státy, takže do poslední chvíle mohlo nakupovat od Švédů železnou rudu a platit za to přes Švýcarské banky.
Dnešní míra globalizace dosáhla ještě nesrovnatelně vyššího levelu, takže platit lze v podstatě kdekoliv, kde existuje internetové připojení - protože skrze různé VPN lze vždycky předstírat regionální přítomnost kdekoliv jinde.
Jinak samozřejmě, přestat respektovat majetek protivníka se fakticky rovná vyhlášení války. V minulosti by tomu předcházelo například vyhoštění velvyslanců a vyhlášení válečného stavu. Žijeme v "zajímavých časech" a velkou roli v tom hraje obrovská polarizace politické scény v USA, určitě. Velká část schopnosti reakce svobodného světa byla vyplýtvána v podstatě neuroticky po útocích 11.září, kdy nebylo jasné, kdo je vlastně nepřítel a jak na něj reagovat a následné koalice během syrské občanské války vedly až k absurditám, kdy vlastně Al Kajda se stala téměř-spojencem v boji jak proti Assádovi, tak proti Islámskému státu, který by v první řadě nikdy nevznikl bez odstranění diktatury Saddáma Husajna. Mezi bizarní konsekvence těchto rozhodnutí patří to, že ačkoliv Saddám byl zlý na Kurdy, tak následný vznik a vzestup ISIS zřejmě způsobil Kurdům víc škod, než kolik jich předtím dokázal napáchat Saddám, apod.
Zkrátka válka na Ukrajině přišla ve špatný okamžik pro Západ, k jehož donekonečna se vlekoucím neřešitelným sporům (blízký Východ) přibylo portfolio nových zamotaností, které nemají šanci skončit jednoznačným vítězstvím nebo porážkou, protože jde v konečném důsledku jen o rozšiřování dystopické zóny bezvládí, ve které vítězí buď nějaká fundamentalistická podoba tradiční kultury (Afghanistán) nebo bizarní fúze ozbrojené sekulární moci s narkomafií (Sýrie).
Navíc skutečně jde o směsici nepřátelských aktů, které se kulturně nepodobají ničemu z většiny století 20tého s jeho "velkými vyprávěními" (aspoň tohle snad dává jakousi naději... blbé je, že zmizelo i velké vyprávění o jaderné apokalypse, které dlouhých skoro 80 let stačilo, aby odrazovalo vyspělé země od masivních "peer conflicts", snad s výjimkou Korejské války a částečně Vietnamu a válek Izraele s Araby...), ale připomínají všechno možné, např. 19.století s jeho národně-emancipačními tendencemi, ale současně frontovou válku s intenzivními dělostřeleckými duely ve stylu 1.světové, obléhání celých měst jak ve středověku, apod.
To, že válka nebyla vyhlášena, to neznamená, že intenzivně neprobíhá. Samozřejmě, že Západ má větší schopnost sebereflexe, pokud dělá věci, které by třeba v době míru dělat neměl. Ale třeba ta konfiskace majetku jasně dává najevo, že Západ v konfliktu nechce být neutrální, nechce hrát roli Švédska a Švýcarska. Spíš je bizarní, že v dané situaci vlastně pořád nějakým způsobem, byť třeba přes prostředníky, nakupujeme ruskou ropu a zemní plyn a NĚKOMU za ně platíme, a stejně tak Rusko pořád nakupuje západní strojírenské výrobky, které potřebuje aby mohlo zbrojit, akorát tedy oficiálně evropský export do Ruska klesl na nulu a přesně o stejný objem vzrostl jeho export do třetích zemí... tohle jsou opravdu vážné otázky k řešení.
To, že někdo zkonfiskuje zabavenou luxusní jachtu, jejíž pouhá údržba v přístavu je nákladná a jde na účet toho, kdo plavidlo zkonfiskoval... to je proti tomu zábavná diplomatická hra (chudáci posádky těch jachet, hrozí jim propuštění a nezaměstnanost!)