Petr.Vileta píše: ↑02 kvě 2025, 17:49Jan.Podhajsky píše: ↑02 kvě 2025, 09:44Generické neutrum není v češtině vyjímečný jev a to i v době před emancipační. Najdi si to a popř. se to douč. Diks.
Generické neutgrum je co? :roll: Prosím odkaz, protože (ten) Google zatvrzele mlčí. :)
Wikipedie píše:Gramatický rod ne vždy přímo souvisí s pohlavím. U substantiv neoznačujících živé jedince je mnohdy spíše nahodilý (ten ústav, ale ta instituce; ten kopec nebo vrch, ale ta hora; ten bůh nebo duch, ale to božstvo a ta bytost nebo duše nebo síla nebo moc). Některé výrazy mužského nebo ženského rodu se používají i jako generický rod, tj. obecné označení pro jedince obou rodů, a to buď jako generické maskulinum (zaměstnanec, slon), nebo jako generické femininum (osoba, celebrita, opice, zebra, mrtvola), a to často i v případech, kdy slovo opačného rodu (zpravidla přechýlené) existuje (zaměstnankyně, slonice, opičák), v některých případech existuje i genetické neutrum (klíště, dítě, lamželezo, prase).
Můj osobní pohled na gramatické i biologické novotvary je, že se dělí na škodlivé až smrtelné a otravné. :twisted:
to je, když o Sokolském sletu neřekneš, že se sjeli sokolové (generické maskulinum) ale sokolstvo (generické neutrum), abys nemusel vypisovat jak trubka, že tam byly sokolové a sokolky.
Třeba v Sokolu se to používá od umožnění vstupu ženám, tzn. od roku 1863.
Jako Sokol a vlastenec nemám s generickým neutrem problém :D ...mimochodem, je to třeba i členstvo, studenstvo a tak :D