Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Milí Piráti,

aktuálně se čím dál více ve všech médiích skloňuje problematika zákazu mobilních telefonů ve školách. Ačkoliv v rámci výuky se jedná o záležitost dávno platnou (pokud narušuje výuku a není naopak k výuce využíván), o přestávce nebo dokonce o školní akci se jedná o poměrně zásadní zásah do práv žáka/studenta, resp. do způsobu trávení volného času a v neposlední řadě také do způsobu, jakým se chce odreagovat. Současně se do jisté míry jedná rovněž o zásah do práv jeho případného zákonného zástupce, který mu dané zařízení dal za nějakým účelem (a pokud nesouhlasí s jeho použitím ve škole, nemusí mu vůbec umožnit mít přístroj s sebou, nemusí tím být omezováni ostatní, kteří se zákazem nesouhlasí).

Např. dnes vyšel tento pořad, kde je mimo jiné zřejmé i jasné stanovisko školní inspekce (v minulosti jsem četl obdobné stanovisko MŠMT), že k zákazu mobilních telefonů a obdobných zařízení (MT) mimo hodinu prostřednictvím školního řádu (ŠŘ) není škola oprávněna, neboť by to bylo v rozporu s právními předpisy, které jsou školnímu řádu nadřazené. Z rozhovoru zaznívá i jeden z hlavních argumentů zakazující strany, a to, že žáci se spolu méně baví. Tento argument, zejména je-li stavěn jako hlavní, je pro mě asi nejděsivější - má-li být argumentem povinný způsob trávení volného času a povinná komunikace s určenými lidmi (se kterými si z různých důvodů třeba nemám co říct). Nerozporuji nyní potenciální negativní vlivy velké míry používání MT, rozporuji oprávněnost a vhodnost řešení této věci plošným zákazem, rovněž rozporuji naznačovanou povinnost komunikovat se spolužáky během volného času.

Druhou stranou mince je také fakt, že i řada z nás pracujících má MT napůl jako přirostlý k ruce a téměř se bez něj nehne. Ať chceme nebo ne, je to budoucnost, které se nejspíš nevyhneme, můžeme na ni být lépe nebo hůře připraveni. Svět se mění, mění se formy komunikace, zábavy i sdílení informací, a to prochází napříč všemi generacemi.

Prosím o stanovisko Pirátské strany k této problematice, protože začíná být aktuální a jako jedna z nejsilnějších stran u nás bychom na něj měli mít svůj názor.

OFFTOPICOsobně předpokládám, že stanovisko bude směřovat k tomu, že podobné omezení osobních práv v době volného času je pro Piráty nepřijatelné a že se budou zasazovat, aby nic takového nebylo implementovéno do žádného zákona, pokud by to někdo navrhoval. Naopak, že je nutné moderní technologie více zapojovat do samotné výuky a naučit studenty a žáky nacházet pravou míru a vyhnout se závislostem a dalším negativním následkům.

Můj další dotaz směřuje na pirátské zastupitele měst, resp. obcí a městských částí, které jsou zřizovateli škol, jež podobné změny uvedly do svých školních řádů. Jelikož v současné době jsou tyto školní řády v rozporu s platnou legislativou, budete požadovat, aby vámi zřizované školy uvedly své školní řády do stavu, kdy nebudou tato omezení obsahovat?

Moc děkuji za odpovědi a zejména za činy. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kalis za příspěvky (celkem 3):
Vit.Fux, Petr.Tkadlec, Jiri.Ulip

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Vit.Fux »

Mně osobně tohle přijde jako naprosto ideální příklad toho co by se mělo delegovat na žákovské/studentské parlamenty nebo jak se to jmenuje. Ředitel a učitelé ať přednesou své argumenty a jestli to žákům přijde jako dobrý nápad ať si to schválí (v tajném hlasování) Ideální trénink demokracie.

Jako minimum bych viděl to, aby ten zákaz schválili rodiče (explicitně - tzn. jinak než tím, že nepřesunuli dítě jinam)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, johnd
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Nejsem si tak úplně jistý, jestli je přestávka mezi vyučovacími hodinami opravdu opravdový volný čas. Kdyby byl, tak by za toto období asi škola nemohla níst odpovědnost, ale nese. Nebo se o přestávce mohou děti v klidu pozabíjet?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, V__
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondra.kl »

Jiri.Janecka píše: 05 pro 2018, 17:58 Nejsem si tak úplně jistý, jestli je přestávka mezi vyučovacími hodinami opravdu opravdový volný čas. Kdyby byl, tak by za toto období asi škola nemohla níst odpovědnost, ale nese. Nebo se o přestávce mohou děti v klidu pozabíjet?
Ano, děti se mohou o přestávce v klidu pozabíjet. Nezabrání jim v tom trestnost takového činu, ani zákaz ve školním řádě, ani jedna učitelka hlídající celé patro. Mohl by jim v tom možná zabránit policista neustále hlídkující v každé školní místnosti. U větších místností by jich samozřejmě muselo být více.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Kalis, V__
Uživatelský avatar
David.Marhold
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 516
Registrován: 04 zář 2018, 19:04
Profese: student práv, historik
Bydliště: Brno (Svitavy)
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 546 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od David.Marhold »

Vezměme v potaz hlavní cíl těchto nařízení - komunikace. Pokud chceme dětem ukázat jak a proč je komunikace na osobní úrovni důležitá (příjemná, zábavná atd.), nemůžeme jim zakázat něco v čem vidí smysl oni. Pokud se chce školství zabývat komunikací, mělo by se zabývat systémem vyučování, který není založen na frontální výuce, ale na diskuzi (aj.).
Pokud chce školství snížit užívání mob. tel., musí být schopno najít alternativní program. Zakažme telefony a co pak. Skutečně se spolu začnou děti jen tak bavit, protože nemají na výběr? Ale uměl bych si představit, že chlapci budou mít možnost si zahrát na chvíli kopanou (asi hloupý příklad, jen se snažím nalézt nějaké smysluplné využití přestávek a napadá mě pouze sport/kultura). Pochopitelně tím ale neeliminujeme mob. tel. úplně. To přeci v 21. století nemůžeme chtít.
My se s tím musíme naučit žít. Proto by měl být v osnovách důraz na tyto fenomény nové doby (kdy je slušné tel. používat, kdy ne aj.).
Pokud to tedy mám shrnout, tak školství chce vyřešit něco velmi složitého (určité společenské jevy) velmi primitivně.

Existují nějaké bližší podklady k legislativní stránce věci? Rád bych prostudoval školní řády, zda je tedy vše v pořádku (a rád bych se o něco opíral, pokud bych to měl řešit).
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Marhold za příspěvky (celkem 3):
Milan.Dadourek, Ondrej.Kalis, Arnost.Stepanek

David Marhold
tajemník KS PaK

email: david.marhold@pirati.cz
tel.: +420 778 439 560

Petr.Kubik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 532
Registrován: 09 říj 2018, 12:52
Dal poděkování: 167 poděkování
Dostal poděkování: 359 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Petr.Kubik »

Pro a proti: Zákaz používání mobilů ve školách

"Ve Francii nedávno zakázali dětem do 15 let používání mobilů. Potřebujeme podobný zákaz i v ČR? Nebo bychom se naopak měli naučit moderní technologie využívat ve školní výuce? V pro a proti o tom diskutují předseda hnutí STAN Petr Gazdík, který zákaz mobilů na základních školách plánuje navrhnou, a předseda Pirátů Ivan Bartoš, který s takovou regulací nesouhlasí. Svých hostů se ptá moderátor Michael Rozsypal."
https://plus.rozhlas.cz/zakaz-mobilu-ve ... os-7589485
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubik za příspěvek:
Ondrej.Kalis
"I am chaos. I am hell. I am on two wheels, and you are on four, and that makes me different, and that makes me an asshole. I am not in a car. I am an enemy."

I Am A Cyclist, And I Am Here To Fuck You Up - Kelly Catchpole, July 27th 2015, link.
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1741
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Milan.Dadourek »

David.Marhold píše: 05 pro 2018, 20:09 Pokud to tedy mám shrnout, tak školství chce vyřešit něco velmi složitého (určité společenské jevy) velmi primitivně.
Protože mám děti v procesu, nemohu si odpustit zlou parafrázi: "...školství chce vyřešit něco velmi složitého (=vzdělávání :evil:) velmi primitivně..."
Je to had zakousnutý do ocasu - kdo naučí učitele moderně učit? A komunikovat s žáky a studenty jako se svéprávnými účastníky vzdělávání a nikoliv trpnými objekty?

PS Omlouvám se všem dobrým pedagogům, kterých se nechci dotknout. Máme jich mnoho. Ale ani zdaleka dost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Kalis, Arnost.Stepanek, johnd, V__

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
David.Marhold
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 516
Registrován: 04 zář 2018, 19:04
Profese: student práv, historik
Bydliště: Brno (Svitavy)
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 546 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od David.Marhold »

Milan.Dadourek píše: 05 pro 2018, 21:11
David.Marhold píše: 05 pro 2018, 20:09 Pokud to tedy mám shrnout, tak školství chce vyřešit něco velmi složitého (určité společenské jevy) velmi primitivně.
Protože mám děti v procesu, nemohu si odpustit zlou parafrázi: "...školství chce vyřešit něco velmi složitého (=vzdělávání :evil:) velmi primitivně..."
Je to had zakousnutý do ocasu - kdo naučí učitele moderně učit? A komunikovat s žáky a studenty jako se svéprávnými účastníky vzdělávání a nikoliv trpnými objekty?

PS Omlouvám se všem dobrým pedagogům, kterých se nechci dotknout. Máme jich mnoho. Ale ani zdaleka dost.

Na VŠ se začíná učit podle západu. Je vidět, jak je to celé jiné, živější, vyžaduje se aktivita. Jistě se to jednou dostane i na školy, ale ten proces je velmi pomalý. Řekl bych, že většina učitelů studovala ještě za minulého režimu. Chtě nechtě funguje to školství tedy nějak zaostale.
Problém je také v tom, že pedagogické školy jsou dnes (a omlouvám se též výjimkám) dno. Ti schopnější odchází na filozofické a přírodovědecké školy. Někteří odtud chodí sice učit, ale ti si potřebují dodělat pedagogické minimum. A pak ty finance...
Školství potřebuje zaplatit kvalitní učitele v první řadě. Ředitelé by se neměli bát zkoušet mladé lidi, kteří přichází s novými metodami a nápady jak oživit výuku. Je to tak začarovaný kruh s tolika problémy, že člověk neví, kde dřív začít.
Je to mimo téma vlákna. Ovšem na školství obecně by se měli pořádat nejrůznější diskuze, kulaté stoly a MŠMT by pak to dobré mělo realizovat. Třeba takový Junák pořádá jednou ročně setkání svých vzdělavatelů, kde se konají různé přednášky, diskuze. Během roku jsou pak mnohé další setkání. Na svých kurzech realizuje řadu let to, co ve školství využil do této chvíle málokdo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Marhold za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, johnd

David Marhold
tajemník KS PaK

email: david.marhold@pirati.cz
tel.: +420 778 439 560

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9058 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Zrovna v pondělí byla ve sněmovně na našem klubu návštěva. Paní učitelka a myslím sedmá třída. Nikoho z žáků jsem neviděla, že by koukal do mobilu. Chvíli jsme si povídali, škoda, že jen s paní učitelkou a že dotaz (na výzvu) měl jen jeden žák. Dozvěděla jsem se, že u nich ve škole zákaz mobilů platí i o přestávce. Zajímal mě důvod, bylo mi vylíčeno, jak se chovají žáci, kteří o přestávce hrají hry a několik dalších jim kouká přes rameno. Po začátku hodiny jsou prý hráči ještě 10 minut myšlenkami u hry, místo soustředění se na výuku.Zaujalo mě, že každý žák nehraje na svém telefonu, ale tvoří hloučky, kde hraje jen jeden.
Udělala jsem si pro sebe závěr, že děti interagují, ale jiným způsobem, než který se líbí paní učitelce. Ta si pochvalovala, že bez mobilů žáci tvoří hloučky a povídají si. Umím si představit, že co nestihli žáci dopovídat o přestávce, snaží se dohnat na začátku hodiny.
A teď známý úkol: Najdi rozdíl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 6):
David.Marhold, Vit.Fux, Ondrej.Kalis, Milan.Dadourek, Jiri.Ulip, Jaromir.Horky

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
David.Marhold
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 516
Registrován: 04 zář 2018, 19:04
Profese: student práv, historik
Bydliště: Brno (Svitavy)
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 546 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od David.Marhold »

Lenka.Kozlova píše: 05 pro 2018, 23:50 Zrovna v pondělí byla ve sněmovně na našem klubu návštěva. Paní učitelka a myslím sedmá třída. Nikoho z žáků jsem neviděla, že by koukal do mobilu. Chvíli jsme si povídali, škoda, že jen s paní učitelkou a že dotaz (na výzvu) měl jen jeden žák. Dozvěděla jsem se, že u nich ve škole zákaz mobilů platí i o přestávce. Zajímal mě důvod, bylo mi vylíčeno, jak se chovají žáci, kteří o přestávce hrají hry a několik dalších jim kouká přes rameno. Po začátku hodiny jsou prý hráči ještě 10 minut myšlenkami u hry, místo soustředění se na výuku.Zaujalo mě, že každý žák nehraje na svém telefonu, ale tvoří hloučky, kde hraje jen jeden.
Udělala jsem si pro sebe závěr, že děti interagují, ale jiným způsobem, než který se líbí paní učitelce. Ta si pochvalovala, že bez mobilů žáci tvoří hloučky a povídají si. Umím si představit, že co nestihli žáci dopovídat o přestávce, snaží se dohnat na začátku hodiny.
A teď známý úkol: Najdi rozdíl.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud děti hrají hry, hrají je společně (všichni tu samou hru - probíhá zde interakce), nebo právě hraje jeden s hloučkem "diváků" (i zde je interakce). Myslím si, že čas se dá trávit smysluplněji a podporuji nalézt tu cestu k tomu. Rozhodně ale nesouhlasím se zákazem mobilů (aneb představuji si, že jsem dítě, právě mi zakázali mobil a řekli, že se mám raději bavit se spolužáky - ironicky řečeno určitě se budu cítit hrozně šťastný). Je to volný čas dítěte a měl by se sám rozhodnout, jak jej využije (Ano, diskutujme s dětmi, že hry na MT nejsou nejsmysluplnější aktivitou, kterou mohou dělat. Ale ať si na toto přijdou sami. Tím, že se něco zakáže je nepřesvědčíme).
Paní učitelka je nadšená, že se u nich ve škole zakázali mobily a děti komunikují, přesto je vidět, že je to jen nějaký umělý dojem (Proč děti nekomunikovali ve sněmovně? Proč děti nedokáží diskutovat?).
Přijde mi zajímavá myšlenka, že žáci jsou ještě cca 10 minut myšlenkami ve hře. Pokud si bude skupinka chlapců povídat o probíhajícím fotbalovém turnaji, budou též 10 minut myšlenkami jinde? Není to potom didaktický problém? Tedy - učitel by měl prvních 10 minut nastavit tak, aby se žák dostal myšlenkami k tématu dané hodiny.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Marhold za příspěvek:
Ondrej.Kalis

David Marhold
tajemník KS PaK

email: david.marhold@pirati.cz
tel.: +420 778 439 560

Odpovědět

Zpět na „Školství“